• Start
  • Blog
  • Kody 2D podbijają przemysł opakowań
Kody 2D podbijają przemysł opakowań

Kody 2D podbijają przemysł opakowań

Obserwacje półek supermarketu wskazują na to, iż kody dwuwymiarowe zyskują ugruntowaną pozycję. Liczne opakowania są już wyposażone w czarno-białe obrazy pikselowe. Ich znaczenie w przemyśle i intralogistyce szybko wzrasta, ponieważ kody 2D zostały zaprojektowane do szybkiego automatycznego pozyskiwania. Dzięki swojej redukcji danych nawet uszkodzone kody są nadal czytelne. Kody 2D mogą kodować znacznie więcej informacji na mniejszej powierzchni niż tradycyjne kody kreskowe. Wszystko to rozwija wiele nowych dziedzin zastosowania.

Więcej miejsca na reklamy i kampanie lojalnościowe klientów

Eksperci ds. opakowań i marketingu muszą przestrzegać licznych dyrektyw, ale również wzorców korporacyjnych podczas znakowania produktów. Domowy kod 2D, dzięki dużej gęstości udostępnia wszystkie wymagane informacje na najmniejszych przestrzeniach - na przykład minimalna półka lub informacje o partii lub produkcji. Ponadto zarówno klienci jak i potencjalni klienci otrzymują użyteczne dodatkowe informacje za pośrednictwem kodu QR i telefonu komórkowego powiązanego z witryną producenta. W związku z tym klienci są bliżej firmy.

Skoncentrowani na ochronie konsumentów

Nowe kody umożliwiają kompleksową i bezbłędną identyfikowalność towarów, która okazuje się być istotną zaletą, biorąc pod uwagę, że produkty codziennie są wyszukiwane we wszystkich gałęziach przemysłu. Czy Salmonella w żywności, skażonych kosmetykach lub złych składnikach: wadliwe produkty mogą zaszkodzić konsumentom, powodować straty w wizerunku, jak również ogromne straty ekonomiczne. Korzystając z kodu 2D, każdy pojedynczy artykuł można zlokalizować na całym świecie. Na podstawie konkretnego numeru seryjnego producenci i konsumenci mogą w razie potrzeby wyraźnie zidentyfikować artykuły. Jest to doskonałe narzędzie do określania, czy artykuł jest wycofywany z obiegu. Właściwe zastosowanie i specyfikacja zawartości kodu 2D umożliwia poważnym i zrównoważonym firmom ograniczenie wycofań, zaoszczędzenie kosztów i ponoszenie odpowiedzialności za ochronę konsumentów.

Ochrona marki jest obowiązkowa

Zdaniem przedstawicieli przemysłu, około dziesięciu procent wszystkich leków sprzedawanych na całym świecie jest podrabianych lub manipulowanych. Nawet oliwa z oliwek czy tanie wino trafiają do sprzedaży jako wysokiej klasy produkty, a także pozornie "oryginalne akcesoria". Słabo plagiatowane produkty prowadzą do strat w sprzedaży i stanowią zagrożenie dla życia i kończyn. Aby tego uniknąć, władze i branże, takie jak przemysł mody i przemysłu farmaceutycznego, korzystają z kodów 2D do kompleksowego i nieustannego kodowania i oznakowania opakowania. Najważniejszym przykładem jest rozporządzenie Komisji (UE) 2016/161 dotyczące sfałszowanej ochrony leków na receptę: kod matrycy danych 2D znormalizowanej w standardzie ISO służy jako unikalne kodowanie. Przed przekazaniem leków pacjentom sprawdza się ich numery seryjne w bazie danych. Można zatem zapewnić, że tylko zaufane leki są wprowadzane do obrotu. Poza opakowaniem producenci produktów technicznych stosują również kody 2D bezpośrednio na produktach. Można wyrazić to słowami "Direct Part Marking" czyli bezpośrednie znakowanie części.

Przyśpiesz intralogistykę

Nawet gdy do czynienia mamy ze zautomatyzowanym przepływem towarów kod D2 wyraźnie pokazuje swoje zalety, informacje o stanie stają się w pełni czytelne dla maszyny. Od czasu handlu online i Internetu rzeczy, rosnie zapotrzebowanie na produkcję i pakowanie. Przepływ materiałów i informacji można kontrolować, przyspieszyć i zarządzać bez obawy o błędy, zgodnie z infrastrukturą branżową 4.0. W czasach coraz bardziej porównywalnych produktów, które pozwalają wyeliminować konkurencję dzięki najwyższej dostępności i szybkości dostarczania przy niższych kosztach. W przypadku coraz bardziej porównywalnych produktów możliwe jest zróżnicowanie konkurencji dzięki wysokiej dostępności i szybkości dostarczania przy niższych kosztach.

Największe firmy kurierskie używają kodów 2D do dostarczania zaawansowanych informacji na temat opakowań i dokumentów towarzyszących: UPS stosuje kod Maxi, DPD używa kodu aztekowego, a GLS używa kod DataMatrix. Nawet klasyczna pieczątka jest coraz częściej zastępowana przez drukowane online kody 2D. Płatność jest zabezpieczona za pomocą kryptograficznie zakodowanych informacji w kodzie po zarejestrowaniu się klienta w serwisie usługodawcy.

Zmienne kodowanie i oznaczanie

W zależności od produktu, materiału, stosowania i wytwarzania, istnieją różne technologie do generowania kodów 2D w wymaganej jakości i szybkości. W przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i spożywczym, wiodące technologie, to systemy kodowania i znakowania przemysłowego z wkładami HP. Umożliwiają oznaczanie opakowań i produktów w sposób wyraźny, szybki i pozbawiony kontaktu z tuszem. Poprzez zastosowanie bezobsługowych drukarek przemysłowych, umożliwiających pozycjonowanie na wiele sposobów, zapewnione jest znakowanie różnorodnych powierzchni przy dodatkowej odporności na ścieranie.

Możliwe jest także kodowanie i oznaczanie za pomocą etykiet. W wielu przypadkach kody 2D są drukowane przez termiczne i termo-transferowe drukarki, moduły drukowania liniowego lub drukarki atramentowe na etykietach samoprzylepnych, które są zintegrowane z linią pakowania i naklejane później.

Kiedy wymagane jest trwałe oznaczenie o doskonałej jakości, stosowane są nowoczesne systemy znakowania laserowego. Do bezpośredniego znakowania produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, metalowych i innych powierzchni stosuje się zwłaszcza lasery CO2 lub lasery światłowodowe.

W przypadku dużych ilości wydruków, na przykład kartonów, broszur i ulotek informacyjnych dla pacjentów, elastyczne, ale również bardzo kosztowne drukarki cyfrowe zyskują na popularności. Swoje zastosowanie znajdują nawet w produkcji na wysoką skalę.

Jakość jest decydująca

Każda firma, która drukuje i zarządza kodami, powinna poddać je standardowej kontroli jakości zgodnie z normą ISO / IEC 15415. Zmiany w powierzchniach, kolorach, strukturach materiału, warunkach produkcji, tuszach i wielu innych mogą mieć negatywny wpływ na jakość druku kodów 2D. Mimo, że nawet uszkodzone lub źle wydrukowane kody mogą być nadal czytane za pomocą skanerów ręcznych lub telefonów komórkowych, mając do czynienia ze zautomatyzowanymi w pełni procesami, braki stają się dotkliwie drogie . Przy dużych prędkościach linii produkcyjnych, w najgorszym przypadku może dojść do problemów z odczytem kodu. Podczas targów Interpack, odbywających się 8 maja o godzinie 14:00, Wilfried Weigelt, szef REA VERIFIER wygłosi wykład na temat znaczenia kontroli jakości. Sala 10, pokój 10.1 Forum Technologii Partnerów HP SPS.

Przybyły, aby zostać

Istnieje wiele zalet kodów 2D w porównaniu do tradycyjnych kodów kreskowych. Dlatego kod 2D zyskuje na znaczeniu: udostępnia więcej informacji na mniejszej przestrzeni, spełnia wymagania prawne, usprawnia działania marketingowe i umożliwia łączenie z witrynami internetowymi, przyspiesza intralogistykę oraz stanowi dowód pochodzenia, a także chroni przed sfałszowaniem. Kod 2D może w końcu całkiem słusznie wystartować w swój tryumfalny kurs.